Tietopiiri
  • TP FONS-pilvipalvelu
  • Palvelut
    • Varainhankinta
    • Kontaktien hallinta
    • Lehtitilaus
    • Jäsenhallinta
    • Asiantuntijapalvelut
    • TP FONS-koulutuspolku
  • Yritys
  • Liity joukkoon
  • Yhteystiedot
  • Blog
  • Menu Menu
  • Link to Facebook
  • Link to X
  • Link to LinkedIn

Sisältömarkkinointi on keino tavoittaa kohderyhmä edullisesti

2 lokakuun, 2023/in Blog/by Ilkka Harjula

Sisältömarkkinointi – panostus erittäin suositeltavaa

Sisältömarkkinointi on keino tavoittaa kohderyhm edullisesti. Sisältömarkkinoinnilla tarkoitetaan strategista viestinnän ja markkinoinnin tapaa, jossa yhteisö luo ja jakaa kohderyhmälleen arvokasta ja merkityksellistä sisältöä. Tavoitteena on houkutella ja sitouttaa tarkasti määritetty kohderyhmä. Tavoiteltava konversio eli mitä ihmiset saadaan tekemään, voi olla esimerkiksi vapaaehtoistyöntekijöiden hankkiminen tai varainhankinta. Vuodelta 2016 olevan tutkimuksen mukaan  (Content Marketing Institute & Backbaus) non profit -toimijoiden tärkeimmät markkinoinnilliset tavoitteet ovat kohderyhmän sitouttaminen, yhteisön tunnettuus ja brändi sekä kohderyhmän kuten lahjoittajien pitäminen yhteisön lähipiirissä. Samassa tutkimuksessa kerrotaan, että yli 80% järjestöistä ilmoittaa, että varainhankinta on tärkeä sisältömarkkinoinnin tavoite, 30%:lle jopa tärkein.

Kun järjestön tunnettuus on erittäin hyvä ja brändi kunnossa, ihmiset ottavat yhteyttä suoraan. Hyvin tyypillisesti ihmiset etsivät vastauksia haasteisiinsa verkon kautta, mistä löytyy ratkaisu akuuttiin kipuun, joka voi olla tiedontarve tai jokin tietty palvelu tai osallistumistapa. Miten pärjään ADHD-teinin kanssa, missä voin vaikuttaa minulle tärkeän luontokohteen suojelussa jne. Kun järjestö vastaa verkkosivullaan niihin asioihin, joita kyseinen yhteisö nimenomaan tehtävänään ratkoo, ollaan lähellä ydintä.

Ei organisaatiokaavioita vaan vastauksia. Huolella laaditut blogit ovat toimiva keino vastata ihmisten esittämiin kysymyksiin ja tuoda täsmälleen oikeita ihmisiä järjestön verkkosivulle. Blogeilla saa myös osoitettua, että järjestön ammattilaisilla on yksityiskohtien ohella hallussaan ns. iso kuva.

Inbound marketing – oikeita ihmisiä saitille kustannuksitta

Lähestymistapa on hyvin erilainen verrattuna perinteiseen viestintään, jossa yhteisö kertoo toiminnastaan ja organisaatiostaan. Ja jossa yhteydenottoja järjestöön edeltää jokin toimenpide kuten kampanja, toimituksellinen artikkeli tai mainos. Jos järjestö onnistuu saamaan sivuilleen liikennettä ja vieläpä täsmälleen oikeasta kohderyhmästä, on asia hyvin merkittävä niin tavoitteiden saavuttamisen kuin kustannusten kannalta.

Täydellinenkään sisältö ei yksin riitä

Laadukas sisältö on keskeisin asia mutta panostus sisällöntuotantoon on turhaa ellei sisältö ole helposti löydettävissä. Hakukoneoptimointi on eräs kriittisen tärkeä asia. Otsikoinnit, tägäykset, linkitykset, mobiilioptimointi… Aiheesta voit lukea tarkemmin, oikein selkokielisesti täältä.

Hyvä, sisältö on nyt kohdallaan ja löydettävissä. Kun asiat ovat mallillaan, sivusto on selkeä ja niin sisältöelementit kuin toimintokehotteet on sovitettu huomioiden kohderyhmän, järjestön ydinviestit sekä konversiotavoitteet. Eikä urakka ikinä valmiiksi tule: sisällön on uudistuttava säännöllisesti – myös sillä on vaikutusta hakutulosten rankingiin.

Inbound marketing tarkemmin seuraavassa blogissa

Kuinka houkutella ja sitouttaa ihmisiä toimintaan inbound marketingin keinoin, siitä seuraavassa blogipostauksessa.  Kirjoituksesta tulee tämän postauksen suora jatko-osa.

_____________________________________________________________________________________________________________________________________

Autamme Tietopiiri Oy:ssä järjestöjä jäsen- ja vapaaehtoishallinnan ohella varainhankinnan kehittämisessä ja ihmisten piilossa olevien lahjoitusresurssien hyödyntämisessä. TP FONS -järjestöjen toiminnanohjaus on suunniteltu palvelemaan järjestöjä ja erityisesti heidän pitkälle automatisoitua varainhankintaa – olkoon lahjoituksena sitten aika, sitoutuminen, osaaminen, suosittelu tai raha. (Artikkelin kuva: Pixabay)

Ota yhteyttä

Ilkka Harjula potretti

Ilkka Harjula
0400-545 767
ilkka.harjula@tietopiiri.fi

Tags: content marketing, hakukoneoptimointi, inbound marketing, järjestö, sisältömarkkinointi
Share this entry
  • Share on Facebook
  • Share on X
  • Share on WhatsApp
  • Share on Pinterest
  • Share on LinkedIn
  • Share by Mail
https://www.tietopiiri.fi/wp-content/uploads/2023/10/Sisaltomarkkinointi.jpg 427 640 Ilkka Harjula https://www.tietopiiri.fi/wp-content/uploads/2018/07/TietoPiiri-Oy-logo_kaikki_mita_tarvitset_jarjeston_toiminnanohjaukseen_WEB.png Ilkka Harjula2023-10-02 16:37:412023-10-02 16:37:41Sisältömarkkinointi on keino tavoittaa kohderyhmä edullisesti
You might also like
Vertaisvarainhankinta kasvaa vauhdilla
Paikallistuntemus järjestön voimavaraksi, osa 2: järjestön lähettiläät
Pienkeräystunnus haetaan poliisilta. Tässä pienkeräysilmoituslomake Pienkeräystunnus – lomake tunnuksen hakemista varten – VIIMEKSI PÄIVITETTY 11.4.2024
Tekstiviesti on kätevä muttei halpa tapa lahjoittaa
Varainhankinnan trendit 2025 osa 1/2
Näin teet pienkeräysilmoituksen paikalliselle poliisilaitokselle
Search Search

Viimeisimmät artikkelit

  • VaLa ry kansanedustajille: järjestöjen STEA-kriteereitä arvioitava huolellisesti
  • Luettavaa kesään – blogikooste
  • SOSTE-risteily – AI järjestön varainhankinnassa
  • Kampanjointi sähköpostilla toimii – mutta ei miten tahansa
  • Kannatusjäsenyys varainhankinnassa – kannatetaan

Arkistot

  • heinäkuu 2026
  • kesäkuu 2026
  • toukokuu 2026
  • huhtikuu 2026
  • helmikuu 2026
  • tammikuu 2026
  • joulukuu 2025
  • marraskuu 2025
  • lokakuu 2025
  • syyskuu 2025
  • heinäkuu 2025
  • kesäkuu 2025
  • toukokuu 2025
  • maaliskuu 2025
  • helmikuu 2025
  • tammikuu 2025
  • marraskuu 2024
  • lokakuu 2024
  • elokuu 2024
  • kesäkuu 2024
  • huhtikuu 2024
  • helmikuu 2024
  • tammikuu 2024
  • marraskuu 2023
  • lokakuu 2023
  • elokuu 2023
  • kesäkuu 2023
  • huhtikuu 2023
  • maaliskuu 2023
  • helmikuu 2023
  • tammikuu 2023
  • joulukuu 2022
  • marraskuu 2022
  • lokakuu 2022
  • syyskuu 2022
  • kesäkuu 2022
  • toukokuu 2022
  • huhtikuu 2022
  • maaliskuu 2022
  • helmikuu 2022
  • tammikuu 2022
  • marraskuu 2021
  • lokakuu 2021
  • syyskuu 2021
  • kesäkuu 2021
  • toukokuu 2021
  • huhtikuu 2021
  • maaliskuu 2021
  • helmikuu 2021
  • joulukuu 2020
  • marraskuu 2020
  • lokakuu 2020
  • syyskuu 2020
  • elokuu 2020
  • kesäkuu 2020
  • toukokuu 2020
  • huhtikuu 2020
  • maaliskuu 2020
  • helmikuu 2020
  • joulukuu 2019
  • marraskuu 2019
  • lokakuu 2019
  • syyskuu 2019
  • elokuu 2019
  • heinäkuu 2019
  • kesäkuu 2019
  • toukokuu 2019
  • huhtikuu 2019
  • maaliskuu 2019
  • helmikuu 2019
  • tammikuu 2019
  • joulukuu 2018
  • lokakuu 2018
  • syyskuu 2018
  • elokuu 2018
  • heinäkuu 2018
  • toukokuu 2018
  • huhtikuu 2018
  • maaliskuu 2018
  • helmikuu 2018
  • tammikuu 2018
  • joulukuu 2017
  • elokuu 2017
  • huhtikuu 2017
  • maaliskuu 2017

Leadfeeder

  • Kirjaudu sisään
  • Sisältösyöte
  • Kommenttisyöte
  • WordPress.org

Meta

  • Kirjaudu sisään
  • Sisältösyöte
  • Kommenttisyöte
  • WordPress.org

Kategoriat

  • Blog
  • Uncategorized

Tietopiiri Oy

Älykkäät ja luotettavat IT-alan asiantuntijapalvelut jo vuodesta 1974.

Y-tunnus 0721299-7

Tietosuojaseloste

Yhteystiedot

Höyläämötie 11 B, 2. kerros
00380 Helsinki

Puh: 0207 631 631
Sähköposti: myynti(at)tietopiiri.fi

Seuraa meitä

AAA UkrainaMerkki
2016 © Tietopiiri Oy I Site by: 7th Horizon Oy - Enfold Theme by Kriesi
Link to: Tietopiiri ehdottaa valtionavustusta sote-järjestöjen varainhankintaan Link to: Tietopiiri ehdottaa valtionavustusta sote-järjestöjen varainhankintaan Tietopiiri ehdottaa valtionavustusta sote-järjestöjen varainhankintaan Link to: Soita merkittäville lahjoittajille – suurlahjoitusten metsästys kannattaa Link to: Soita merkittäville lahjoittajille – suurlahjoitusten metsästys kannattaa Soita merkittäville lahjoittajille – suurlahjoitusten metsästys kan...
Scroll to top Scroll to top Scroll to top